Fun & Download
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fun & Download


 
PrijemPortalTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Ispovest jednog Bosanca

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 571
Godina : 49
Lokacija : Kikinda
Datum upisa : 05.02.2009

Ispovest jednog Bosanca Empty
PočaljiNaslov: Ispovest jednog Bosanca   Ispovest jednog Bosanca Icon_minitimeUto Mar 03, 2009 12:40 pm

Ovako svoj život doživljava dotični Bosanac u Americi.
A priča,... priča je istinita.

Uspomene i sjećanje me najvise j*bu. Da nije njih, poslije ovih 12 godina
provedenih ovdje, bio bih pravi Amerikanac. Bio bih glup, radio bih od jutra do mraka, jeo hamburgere, gledao televiziju i štedio pare da, jednom kad napunim (ako napunim) 70, odem na put oko svijeta.

Dobio sam novi broj telefona. je** me i taj broj pa sam požurio da ga javim
staroj raji širom svijeta. Novi broj za staru raju. Sjetio sam se poslije da me niko nije zvao ni na stari, pa sam zaključio da bi bilo najbolje da im svima kažem da ih više neću zvat sa onog starog broja nego sa novog.

je** me i ta odluka, i stara raja, a je** me i to sto nemam nove raje, pa njima ne moram javljat ovaj broj. Ima u svakom zlu i malo dobra.
Sve mi smeta. je** me sto mi je zena, kako je starija, sve sličnija svojoj mami.

je** me što mi djeca neće u Bosnu. Kažu radije bi na Havaje, dosadno im u Sarajevu. Eto, je** me i Bosna, i Sarajevo, i prije i sad. j*bu me i Havaji,
jer se i meni je** za Havaje.

Bio sam u Bosni, do sad, osam puta. Potrošio silne pare i je** me i to jer
sam mogao mirno živjeti bez duga na kreditnim karticama, pa me sad
je** i dug.

je** me i to sto mi nije žaa para, a kad mi nije žao, vidim da ću još dugo
ostati samo skoro Amerikanac. je** me i naglasak, pa kad god progovorim,
uvijek me neko pita odakle sam. Zato najradije sutim. je** se njima odakle sam ja.

Vrućina na Floridi i uragani me pravo j*bu. Na plaže ne idem već godinama. Od kad su zabranili pušenje u restoranima, jedem samo kuci. je** me što ne mogu pušiti gdje ja hoću, a j*bu me i cigare od kojih sve teže dišem.

je** me americka unutrasnja i vanjska politika. j*bu me američki predsjednik i svi oko njega i do njega. j*bu me visoki porezi, skup benzin i slab odnos dolara prema euru.

j*bu me crnci, Španci, Meksikanci, Kubanci, njihov jezik, njihova muzika.
je** me i to što više ne mogu slušati ni našu muziku. je** me američka televizija, američki filmovi, a j*bu me i naši novi filmovi koji su svi kao, ono, poučni.

Kad mi je teško i kad mi se skupi, idem trošiti pare - kupovat. Tako se ovde
prazni. je** me to što ne znam drugačiji način da se ispraznim, osim da kupujem.

je** me što više ne pišem i što nemam motiva. je** me što osjećam da sam postao glup i sto mislim da prije nisam bio. Možda me to najvise je**.

Svoj stav više nemam. Izvlačim iz sjećanja ono sto mi odgovara pa pravim
neke teze i zaključke. je** me rat u Bosni. j*bu me price iz tog rata. j*bu me Srbi, Hrvati I Muslimani, oni sadašnji i prošli. j*bu me priče o herojima, lopovima i političarima iz tog rata.

j*bo me rat, a sad me je** i mir.

je** me što ništa nije kao prije, što ni ja nisam kao prije, što mi nismo kao prije i je** me to što nije. Budućnost, sadašnjost i prošlost me opako j*bu. Gdje ću biti za godinu ili 5, pojma nemam. je** me što ne znam gdje bi. je** me što mi se ne ide nazad u Bosnu i sto mi se ovde ne ostaje.

j*bu me obziri prema sebi i prema drugima. Sadašnjost me razvaljuje, pomiješana sa prošlosću, a ova budućnost čeka iza ćoska da prevagne.

Prije neki dan sam uselio u novu kuću. Na silu priveo dvojicu da mi u lice kazu kako im se kuća sviđa. U novoj kuci imam i novi broj telefona. Dosad me još niko nije zvao, ali sigurno hoće. Nemaju ljudi vremena i para. Zovu me oni kojima broj nisam ni javio. Kažu: ovo je vaš sretan dan, hoćete li novu kreditnu karticu? Kako samo znaju moj broj, a nisam im javio?

j*bu me ovi sto sve znaju, pa i telefone. je** me tehnika. Novi tv ne kupujem. Koristim ovaj star 10 godina. Sumnjam da sad svaki u sebi ima kameru. je** me špijuniranje svega što se kreće i živi, a tek da misli...

Doduše j*bu me i veliki računi za telefon. To dok sam svima javio. Poslije opet izgube ljudi broj kad ga zapisu na komadić papira.

je** me i to sto svakom Amerikancu moram objasnjavati da su kod nas bolnice i skole bile besplatne i da su nam komarci k'o njihovi, a ne veliki ko rode.

je** me što mi ne vjeruju kad im pricam o uspomenama. Toliko su lijepe da je u njih i tesko povjerovati. je** me i to sto me zovu dijaspora ili dijareja i dijaliza, ne znam više ni sam.

je** me nesvjesna laž i svjesna istina. j*bu me bivši građani i sadašnji papci. j*bu me njihove životne priće i istorije. je** me prostor bivše Jugoslavije sa kojih su ti došli. j*bu me i zemlje koje su nastale na tom prostoru.

je** me i ujedinjena Evropa. je** me Njemačka bez marke i Italija bez lire
i Ponte Rosa. j*bu me i Rumunija i Bugarska koje ce uskoro u tu Evropu.
je** me Prag sa svim našim izbjeglicama u njemu. je** me što Madjarska i
dalje nema mora.

Fudbal vise ne znam gledati. je** me doašadni NBA i glupi bezbol, gdje neki guzati ljudi mlate toljagama po jadnoj lopti. j*bu me i auto dileri u bijelim kosuljama i sa velikim znojnim flekama ispod pazuha.

Američko školstvo me pravo je** sa djecom koja uče 6 predmeta cijelu godinu, od kojih čak tri biraju po želji.

To sto je Zenica imala 3 pozorista i 30 dimnjaka me pravo je**, jer u Orlandu koji ima 3 miliona stanovnika nema pozorišta, a kladim se u milion dolara da na ulici nikad niko nije cuo za covjeka, recimo, koji se zove Gabrijel Garsija Markes.

j*bu me i američki homlesi, koje tinejdjeri ubijaju svakodnevno k'o kerove po ulici. je** me i americko pravosudje, gdje ima prava samo onoliko koliko ima para.

je** me i to što me stalno pozivaju u porotu, jer nemaju nikog ili gotovo nikog ko nije bio osuđivan, pa im, se je** što i ne govorim engleski.

je** me što nema Boema. j*bu me i rap i džez i bluz. Narkomani svih vrsta me pravo j*bu.

j*bu me i njihovi doktori, koji će ti do kraja života držat' gips na slomljenoj ruci, samo da bi ti naplaćivali slijedećih 100 godina.

je** me američki lazni moral i sto k'o čovjek ne mogu vidjet' ženske gole sise na televiziji. je** me što moram stalno gledati kako neki pilama sijeku drugima glave. je** me ta pila i te sise. Svjedno je.

je** me mafija jer je više nema. Sad su to bankari i poslovni ljudi sa laptopima u ruci, a ne sa pistoljima. Jeb'o Ameriku bez mafije.

j*bu me izbjeglice svih boja i vrsta. je** me njihova nada i priča o Americi kao zemlji gdje možes uspjeti.

Rasizam me pravo je**. Mrzim sve boje ljudi - od crnih do bijelih. Ja sam pravi bosanski rasista. Dedo mi je takođe bio rasista. Rasizam je nasljedan, a i to me je**.

je** me priča o našim kamiondžijama što mlate lovu i pišaju u boce od gatorada. je** me i priča o jednom našem što je bez prekida radio 72 sata pa onda pao u nesvijest.

j*bu me ovi naši sto hodaju u trenerkama i što voze Fordove Mustange. j*bu me i njihovi roditelji, sto ih ovdje obilaze iz Bosne i imaju vize na 6 mjeseci, a svi se vrate nakon mjesec ili 2.

j*bu me bosanska djeca sto izmedju sebe pričaju engleski, bez akcenta. To što sam ja volio Selimovića me pravo je** kao i to što znam napamet puno toga sto je on napisao.

Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se gasi, izbrisati je da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje i ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvara i život, pa nema ni čistog sjećanja, a ni čistog života.

Dave se i osporavaju neprestano.
Nazad na vrh Ići dole
http://oldtimer-forums.tk
 
Ispovest jednog Bosanca
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Fun & Download :: Fun :: Zabava-
Skoči na: