Fun & Download
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fun & Download


 
PrijemPortalTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Varalice kojima se divimo

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 571
Godina : 49
Lokacija : Kikinda
Datum upisa : 05.02.2009

Varalice kojima se divimo Empty
PočaljiNaslov: Varalice kojima se divimo   Varalice kojima se divimo Icon_minitimeUto Mar 03, 2009 1:04 pm

Ako ste mislili da je čokolada koju ste ukrali u osnovnoj školi nešto čim bi se i danas trebali hvaliti, moramo vam reći kako bi bilo bolje da te poduhvate više ne spominjete. Najveći svetski prevaranti ukrali su i varali toliko, da to ne možete ni zamisliti.Menjali su na desetine identiteta, pokrali milione dolara, izigravali princeze s egzotičnih ostrva, otvarali usta i pravili se da pevaju. Ali mi im se ipak divimo.

Naredne priče nekoga će podsetiti na najpoznatiju Banjalučku prevaru, kad je neimenovani prevarant prodao Kastel nekom Šiptaru sa Kosova.

ČOVEK KOJI JE PRODAO EIFFELOV TORANJ

Victor Lustig (1890-1947) smatra se jednim od najvećih prevaranata u istoriji. Svoju prvu prevaru izveo je kada je za 30 hiljada dolara prodao mašinu za štampanje novca koja nije bila ispravna.
Njegova najveća prevara - prodaja Eiffelovog tornja - započela je 1925. godine kada je u novinama pročitao da gradske vlasti imaju novčanih problema s održavanjem tornja. Lustigu je sinula sjajna ideja kako da zaradi na tom problemu. Vešti varalica uzeo je identitet vladinog službenika i dogovorio sastanak sa šestoricom trgovaca starim željezom.
Lustig je rekao trgovcima kako grad više nema novčanih sredstava kojima bi podmirivao ogromne troškove potrebne za održavanje tornja te da ga žele prodati u staro željezo. Jedan od trgovaca je naseo i kupio toranj, a Lustig je prvim vozom pobjegao u Beč s torbom punom novca. Čovek koji je kupio toranj bio je toliko osramoćen da nije ni otišao na policiju.

Lustig je nastavio sa svojim prevarama pa je tako uspeo preći i najpoznatijeg mafijaša svih vremena Ala Caponea. Njega je nagovorio da uloži 40 hiljada dolara u deonice koje nisu ni postojale. Novac je dva meseca držao u sefu da bi ga na kraju vratio Caponeu, rekavši mu kako je posao propao, a ovaj mu je za nagradu što je spasio uloženi novac dao pet hiljada dolara. To je, naravno, bilo sve što je Lustig i želeo.
Kada je 1907. stigao u Ameriku sreća ga je počela napuštati – uskoro je uhapšen zbog krivotvorenja i poslan u Alcatraz.

UHVATI ME AKO MOŽEŠ

Podvizi ovoga čovjeka poslužili su kao inspiracija za film 'Uhvati me ako možeš'. Frank William Abagnale tokom pet godina promenio je osam identiteta, a puno više ih je iskoristio pri unovčenju i krivotvorenju čekova u vrednosti od 2,5 miliona dolara u 26 zemalja. Toliki novac omogućio mu je život pravog bogataša - hodao je s prelepim ženama, jeo u skupim restoranima, kupovao skupu odjeću i pripremao se za sljedeću prevaru.

'Karijeru' je započeo pisanjem čekova preko nevaljanog računa i izrađivanjem skoro savršenih kopija čekova. Dve godine se predstavljao kao pilot avionske kompanije Pam Am, što mu je omogućilo da besplatno putuje svetom. Takođe je krivotvorio diplomu s Harvarda, položio pravosudni ispit i dobio posao u uredu državnog advokata u Louisiani.
Abagnale je vešto izbjegao zatvor pa danas ima kompaniju za financijsko savetovanje.

PLAYBACK AFERA MILLI VANILLI

Jesmo li ih ikada prežalili? Verovatno jedna od najvećih prevara u showbizu bila je afera zvana Milli Vanilli. Na početku se činilo da dečki iz grupe nisu samo zgodni nego da znaju i pevati. Ali ispostavilo se da su ipak samo bili zgodni. Jedan od najpopularnijih pop dueta 80-ih godina Milli Vanilli činili su Fab Morvan i Rob Pilatus. Groznica koja je nastala oko seksi pevača donela im je Grammyja za najbolje nove izvođače 1990. Ali iste godine, tokom nastupa u Connecticutu kojeg je prenosio MTV, snimka pjesme 'Girl You Know It's True' počela je preskakati. Bio je to jedan od najneugodnijih trenutaka u modernoj muzičkoj istoriji.


Tako se saznalo da Morvan i Pilatus nisu zapravo snimili ni jednu ploču već su umesto njih album otpevali neki manje poznati pevači. Oduzet im je Grammy, a protiv njih i izdavačke kuće Arista Records podignuto je 26 optužnica.

KAKO UZETI NOVAC OD MELANIE GRIFFITH

Priča počinje krajem 70-ih godina prošloga veka kada je mladiću po imenu David Hampton zabranjen ulaz u poznati njujorški disko klub Studio 54.

Željan slave i statusa u društvu, Hampton je odlučio promeniti prezime i postati sin poznatoga glumca i režisera Sidneyja Poitiera. Na početku je zahvaljujući novom identitetu dobijao besplatne obroke u restoranima, a zatim je posao proširio na boravak u kućama i uzimanje novca od poznatih zvezda, među kojima su bili Melanie Griffith, Gary Sinise i Calvin Klein.
Nekima od njih je govorio da je prijatelj njihove dece, drugima da je zakasnio na avion za Los Angeles u kojemu mu je sav prtljag, a treće je zavarao rečima da su mu ukradene sve stvari.

Nakon što je uhapšen i osuđen za prevaru 1983. godine, Hampton je morao platiti 4.490 dolara svojim žrtvama. Prema njegovom slučaju nastali su predstava i film 'Six Degrees of Separation'. David Hampton umro je 2003. od AIDS-a.

FRANCUSKI ROCKEFELLER

Celi život Christophera Rocancourta, poznatog kao francuskog pripadnika porodice Rockefeller, bio je jedna velika prevara. Rođen 1967. i odrastao u domu za nezbrinutu decu, Christopher je odlučio učiniti nešto iz svoga života te je iz doma pobegao u Pariz.

Prva prevara donela mu je 1,4 miliona dolara koliko je koštao posed kog je prodao tvrdeći kupcu da je njegov. Na putu do Amerike, Rocancourt je promenio najmanje deset identiteta: bio je filmski producent, prvak u boksu, kapitalist...

Osim što se predstavljao kao Rockefeller, Rocancourt je govorio kako mu je majka Sophia Loren, a ujaci poznati Francuzi. Bio je, samo u svojoj mašti, oženjen s Playboyevim modelom i imali su sina. Lagao je i da je neko vreme živeo s Mickeyjem Rourkeom.

Nakon što je u Kanadi napisao autobiografiju u kojoj je ismejao svoje žrtve, u martu 2002. izručen je SAD-u i odveden u New York. Proglašen je krivim za tri od 11 optužbi koje su uključivale krađu, krijumčarenje, mito i krivokletstvo. Na sudu je sam procenio kako je prevarama zaradio najmanje 40 miliona dolara.

BEZ LOVE, ALI S POŠTOVANJEM

Zvan 'veliki varalica', Ferdinand Demara bio je inspiracija tvorcima filma 'The Great Imposter' iz 1982. godine. Tokom svoje karijere Demara je bio monah, hirurg, čuvar zatvora itd.

Razlikovao se od svojih 'kolega' po tome što od svojih prevara nije nikada imao neku veću finansijsku korist – samo privremeno poštovanje i ugled.
Godine 1941, uzevši ime i prezime svoga prijatelja, otišao je u američku vojsku i započeo novi život kao Anthony Ignolia. Zatim je iscenirao vlastito samoubistvo i postao Robert Linton French, religiozni psiholog. U potragu za njim krenule su i vojska i mornarica pa je odsedio 18 meseci u zatvoru.
Ali to ga nije spriječilo da nastavi s promjenama identiteta. Bio je, između ostalog, inženjer, pomoćnik šerifa, zatvorski čuvar, advokat, benediktinski monah, urednik, istraživač raka i učitelj. Zbog jednog nastavničkog mesta proveo je opet šest meseci u zatvoru.

Njegova najpoznatija prevara bilo je prerušavanje u hirurga Josepha Cyra tokom Korejskog rata. Demara je izvodio uspešne operacije sve dok majka pravoga dr. Cyra nije otkrila prevaru i prijavila ga.

IZMISLILA DA JE PRINCEZA

Jedan postolar u Engleskoj naišao je 1817. godine na sasvim dezorijentisanu ženu u egzotičnoj odeći koja je govorila jezikom koji niko nije razumeo. Lokalni ljudi dovodili su stručnjake iz raznih krajeva da im pomognu razjasniti kojim to jezikom strankinja govori. To je uspelo portugalskom mornaru koji je 'preveo' njezinu priču: bila je to princeza po imenu Caraboo s ostrva Javasu u Indijskom okeanu. Rekla je kako su je uhvatili gusari, kojima je pobegla i doplivala do Engleske. Sledećih sedmica, došljakinja je postala omiljeni gost mnogih dostojanstvenika. Zabavljala se lukom i strijelom, mačevala se, kupala gola i molila Bogu kog je zvala Allah Tallah. Nosila je egzotičnu odeću, a o njoj se pisalo i u lokalnim novinama.

Ali istina je s vremenom ipak izašla na vidjelo. Nije bila reč o nikakvoj princezi, nego o kćeri postolara koji ju je i 'otkrio'. Mary Baker iz Devona radila je kao sluškinja širom Engleske, ali nigdje se nije uspjela skrasiti. Izmislila je egzotični jezik i stvorila isto takav karakter.
Nakon što je razotkrivena u Engleskoj, svoju misiju je nastavila u Americi, Francuskoj i Španjolskoj, ali bez većeg uspeha. Prema njenoj priči 1994. je snimljen film 'Princess Caraboo'.
Nazad na vrh Ići dole
http://oldtimer-forums.tk
 
Varalice kojima se divimo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Fun & Download :: Fun :: Zabava-
Skoči na: